Bazy dłużników BIK i KRD zna każdy dłużnik…

Problem ze spłatą zadłużenia niesie za sobą pewne nieprzyjemności. W większości wypadków mamy wtedy do czynienia z kłopotem z uzyskaniem kolejnych kredytów, ale nie jedynie to powinno martwić osobę, która niestety nie daje sobie rady ze spłaceniem swoich zobowiązań. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę wtedy na fakt, że niestety nie uzyskamy nie tylko kredytów, ale również drobnych świadczeń takich jak komórka na abonament i inne, podobne do nich kwestie.

Jeżeli trafimy do bazy dłużników nasza opinia w oczach większości instytucji spadnie praktycznie do poziomu zerowego. Oznacza to dla nas wielkie problemy w przypadku chęci uzyskania jakichkolwiek świadczeń na abonament. Często będziemy musieli wtedy również znacznie mocniej wykazywać swoją zdolność kredytową, aniżeli w przypadku, gdy mamy czyste konto w bazach takich jak BIK i KRD. O ile trafienie do BIK nie stanowi jeszcze wielkiej przeszkody, o tyle znalezienie się w Krajowym Rejestrze Dłużników czyli KRD może nieść za sobą znacznie poważniejsze, również urzędowe konsekwencje. Bazy dłużników są również przydatne w przypadku, gdy poszukujemy danych o naszym kontrahencie. To właśnie tam powinniśmy go poszukać. Jeżeli okaże się, że jest to osoba kategorycznie niewypłacalna nie powinniśmy z nią podejmować żadnej współpracy. Z przyczyn oczywistych może się ona bowiem skończyć problemem z opłaceniem, faktury lub rachunku za wykonaną prace. Również dobrze wiedzieć takie rzeczy w odwrotnej sytuacji, kiedy to my jesteśmy zleceniodawcą i poszukujemy osoby rzetelnej, która jako wykonawca również nie powinna figurować w takich bazach.

Bazy takie jak BIK i KRD przechowują również te pozytywne informacje o naszych zadłużeniach z wcześniejszych lat. W tym wypadku jeżeli będziemy mieli dobrą historię w BIK, to analogicznie będzie nam o wiele łatwiej uzyskać chociażby kredyt czy inne świadczenie spłacane w ratach. Warto unikać z wielu przyczyn negatywnej historii w tych instytucjach. Na pewno dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej uzyskać chociażby kredyt lub wziąć coś w sklepie na raty dla siebie.