W życiu niejednokrotnie pojawiają się sytuacje, w których pilnie potrzebujemy mniejszej lub większej ilości gotówki. Osoba, która nie posiada oszczędności, staje przed nie lada problemem. Na szczęście banki oraz inne instytucje finansowe oferują kredyty i pożyczki gotówkowe, które mogą pomóc w potrzebie.

Kredyt bankowy obwarowany jest licznymi wymogami, których spełnienie nie jest łatwe. Przede wszystkim osoba wnioskująca o kredyt musi posiadać zdolność kredytową. Zależy ona od wielu czynników, przede wszystkim od dobrej historii w Biurze Informacji Kredytowej. Widnieją tam informacje o wszystkich poprzednich kredytach oraz zakupach na raty. W przypadku, gdy osoba spłacała należności z opóźnieniem, ma niski scoring w BIK, przez co może mieć problem z otrzymaniem kredytu bankowego.

Kredyty i pożyczki nie dla wszystkich

Mniejszymi rygorami obarczone są pożyczki. Można ją otrzymać nie tylko w banku, ale również w firmach, które zajmują się ich udzielaniem. Tutaj również bardzo często sprawdzana jest zdolność kredytowa, jednakże rygory nie są tak dotkliwe, jak w przypadku kredytu bankowego. Z tego powodu osoby, które nie mogą otrzymać potrzebnej sumy w banku, często korzystają z takich rozwiązań. Ich oprocentowanie jest zbliżone, czasami nawet bardziej atrakcyjne. Wiele firm oferuje pierwszą pożyczkę za darmo – o ile cała suma zostanie zwrócona w ustalonym przez strony umowy terminie.

Kredyty i pożyczki gotówkowe zdecydowanie sprawdzają się w każdej sytuacji, gdy dana osoba potrzebuje pieniędzy. Obecnie wysokość odsetek maksymalnych jest na tyle niska, że takie rozwiązanie jest bardzo rentowne. Przy zaciąganiu pożyczki bądź kredytu trzeba jednak zwracać uwagę na wszystkie postanowienia umowne. Może się okazać, że oferta przedstawia się znacznie gorzej niż w reklamie telewizyjnej. Czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.